Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyoda en sık kirlenen yerler arasında lavabo, duşakabin ve klozetler yer alır. Özellikle su lekeleri ve sabun artıkları nedeniyle duşakabinler daha hızlı kirlenebilir. Duşakabini temiz tutmanın en iyi yolu günlük olarak düzenli temizlemenin yanı sıra haftalık olarak daha detaylı duşakabin temizliği yapmaktır. Peki, evde duşakabin temizliği nasıl olur?

Evde Duşakabin Temizliği Nasıl Yapılır?

Evde duşakabin temizliği yapmanın birden çok alternatif yolları bulunur. Duş kabinleri temizlenmesi zahmetli olabilecek farklı boyutlarda malzeme ile doludur. Duşakabinler camından başlayarak duvarlarına kadar detaylı bir şekilde temizlenmesi gereken yerlerdir. Duşakabin temizliği için kimyasal maddelerden yararlanıldığı gibi mutfakta kullanılan malzemelerle de duşakabinleri kirden ve kireçten arındırmak mümkündür. O halde evde duşakabin temizliği için en iyi temizlik ipuçlarını hep birlikte görelim.

Sirke ve Karbonat ile Duşakabin Temizliği

Evde duşakabin temizliği yapmanın en iyi yollarından biri sirke ve karbonat ikilisine başvurmaktır. Sirke ve karbonat birleştiği zaman özellikle duşakabin camındaki su ve kireç lekelerinden eser kalmamaktadır. Sirke ve karbonat ile duşakabin temizliği yaparken ilk önce bir kapta 1 fincan sirke ile 2 çorba kaşığı karbonatı karıştırın. Sonrasında banyo süngerini bu karışıma batırarak duşakabinin camlarındaki kireç ve sabun artıkları temizleyebilirsiniz.

Limon Tuzu ile Duşakabin Temizliği

Sürekli su teması nedeniyle duşakabin camları kireç ve su lekesine maruz kalabiliyor. Ayrıca günlük temizlik yapılmadığı zaman bu kireç ve sabun artıkları birikerek temizlenmesi daha zor lekeler bırakabiliyor. Ancak ne kadar kalıcı olursa olsun bu lekeleri çıkarmanın yolu mutfaktan geçiyor. Limon tuzu mucizesi ile duşakabin camlarındaki su, kireç ve sabun lekeleri kısa sürede tertemiz oluyor. Limon tuzu ile duşakabin temizliği yapmadan önce 2 su bardağı ılık su içerisinde erittiğiniz 1 tatlı kaşığı limon tuzunu boş bir sprey şişeye doldurun. Ardından duşakabin camlarına sıkın ve mikrofiber bezle güzelce silin. Bu yöntemle duşakabininizin parladığını yakından göreceksiniz.

Porçöz ile Duşakabin Temizliği

Evde duşakabin temizliği esasında her duştan sonra yapılması gereken rutin bir işlemdir. Ancak ne kadar düzenli yapılırsa yapılsın her zaman su ve sabuna maruz kalan duşakabin camları ister istemez kirlenmekte ve leke tutmaktadır. Duş kabinlerinden bu kirleri arındırmak oldukça kolaydır. Porçöz ile duşakabin temizliği en bilinen ve en etkili yollardan biridir. Dilerseniz porçözü suyla karıştırarak dilerseniz de duşakabin camlarına doğrudan sıkıp bir bezle silebilirsiniz.

Cif ve Poşetle Duşakabin Temizliği

Duşakabinin her zaman temiz olmasını ve camlarının ışıl ışıl parlamasını isteriz. Bunu devamlı hale getirmek için birçok yönteme başvururuz. Evde duşakabin temizliği için en işe yarar yöntemlerden biri de cif ve poşet yöntemidir. Cif ve poşetle duşakabin temizliği için öncelikle market poşetine ya da herhangi bir buzdolabı poşetine göz kararı bir miktar cifi dökün. Sonra dairesel hareketlerle duşakabin camlarını ovalayın. Ardından ılık suyla güzelce durulayın. Bu harika yöntemin ne kadar etkili olduğunu görünce sürekli denemek isteyeceksiniz.

Evde Duşakabin Temizliği İçin Püf Noktaları

Evde duşakabin temizliği yaparken öncelikle doğru malzemelerin doğru miktarlarda kullanıldığından emin olunması gerekir. Yani kullanılan kimyasal deterjan duşakabininizin için uygun olmayabilir. Duşakabin için kullandığınız temizlik bezinin ve banyo süngerinin kaliteli olması gerekir. Aksi takdirde duşakabin camları çizilebilir ve zamanla aşınabilir. Duşakabin temizliği için bir değer püf nokta ise duşakabini temizledikten sonra ıslak bırakmamaktır. Eğer duşakabini ıslak ve nemli bırakırsanız su lekeleri yeniden kirli bir görüntü oluşmasına neden olur. Bu nedenle duşakabin temizledikten sonra toz bırakmayan uygun bir bezle kurulanması gerekir.