Duşakabin Teknesi Nedir? Duşakabinde Tekne Olmalı mı?

Duşakabin Teknesi Nedir? Duşakabinde Tekne Olmalı mı?

Duşakabin Teknesi Nedir? Duşakabinde Tekne Olmalı mı?

Duşakabin teknesi modelleri ile banyonuzu hem daha estetik hem de aynı zamanda daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

Duş teknesi, son zamanlarda yapılan iç dekorasyonunda çok fazla tercih edilen yapı malzemelerin birisi haline gelmiştir. Küvet modellerine alternatif olarak tercih edilen duş tekneleri, küvet modelleri kadar derin değildir.

Özellikle küçük banyoların dekorasyonunda hem işlevselliği hem de kullanım alanını arttırmak için tercih edilen ürünlerdir. Ayrıca çocuklu ve yaşlı anne-babası olan kişiler de kullanılabilirliği açısından duş teknesi tercihinde bulunmaktadır.

Duşakabinde Tekne Olmalı mı?

Duşakabin teknesi kullanmak tercihe bağlı olsa da duş teknesinin sağladığı birçok avantaj da vardır. Duşakabinde kullanılan tekne modelleri, öncelikle dar ve küçük banyolarda yer tasarrufu yapmak için isabetli bir tercih olabilir.

Diğer yandan engelli çocukları ya da yaşlı anne-babası olanlar için de duş teknesi, işinizi kolaylaştıran bir ürün haline gelebilir. Tüm bunların yanı sıra duş teknesi, duş sonrasına banyonuzun ıslanmasını ve hatta su içinde kalmasını engelleyen fonksiyonel yapı malzemesidir. Banyoya işlevselliğin yanı sıra şık ve sıcak bir görüntü katan duş teknesi elbette her banyoda olması olmalıdır diye bir şey söylemek doğru olmasa da duş teknelerinin kullanışlı olduğunu söyleyebiliriz.

Duşakabin Teknesi Temizliği

Duş teknesi, küvet modellerine göre temizliği daha kolay ve pratik olan ürünlerdir. Çelik, akrilik, kompozit ve seramik gibi farklı malzemelerden üretilen bu ürünleri doğal temizlik ürünleri ile temizlemek son derece kolaydır.

Duş teknesi temizliğinde en sık kullanılan ve en güçlü olan temizlik yöntemi sirkedir. Güçlü bir antiseptik özelliği olan sirkeyi, su ile karıştırıp bir sünger yardımıyla tekneyi ovarak sararmış ve renk değiştirmiş banyo teknelerinizin temizliğinde kısa sürede başarılı temizlik sonuçları elde edebilirsiniz.

Duşakabin Teknesi Boyama

Duş tekneleri, kullanışlı ve işlevsel ürünler olmakla birlikte aynı zamanda değiştirilebilir özelliğe sahip ürünlerdir. Rengi sararan ya da üzerinde çıkmayan lekeleri olan tekneniz var ise boyama tekniği ile tüm bu kusurları ortadan kaldırabilirsiniz. Ancak duş teknesi boyayacaksanız su bazlı boyalar yerine epoksi bazlı boya tercih etmelisiniz. Aksi halde su bazlı boyalar, birkaç duş sonrasında akmaya başlayacaktır.

Duş Teknesi Neden Su Sızdırıyor?

Duşakabin teknesi tamiri gerektiren en önemli sorunların başında teknenin su sızdırıyor olmasıdır. Eğer duş tekneniz su sızdırıyor ise bunun tek nedeni teknenin içerisinde çatlak oluşumudur. Bu noktada en doğru yöntemle duşakabin teknesi çatlak tamiri yapmanız gereklidir.

Tamir öncesinde mutlaka tekneyi tamamen silerek kurulamalısınız. Çatlak olan bölgeyi epoksi macunu ile kapatabilirsiniz. Ancak bu işlemi yaparken tekne tamamen kuru olmalı ve epoksi macunu ile çatlağı kapattıktan sonra bir süre teknenizi kullanmamalısınız.

Duşakabin Teknesi Montajı Nasıl Yapılır?

Banyonuz için tercih ettiğiniz duş teknesi size teslim edilirken aynı zamanda kurulum ve montaj yönergeleri de ürünün içerisinde olacaktır. Eğer bu işlere yatkınlığınız var ise bu talimatlar ile kurulum yapabilir ya da bu konuda uzman olan bir kişiden de destek alarak sorunsuz bir şekilde kurulum yaptırabilirsiniz.

Montaj öncesinde ilk olarak ürün dik tutulur ve gider aksamı duşakabin silikonu kullanılarak sabit hale getirilir ve teknenin ölçüsüne uygun olarak tekne altına takozlar konulur. Duş teknesi takozlar üzerine yerleştirildikten sonra duş paneli ile bağlantısı kurulur. Son olarak karolar döşenerek montaj tamamlanır.

En İyi Duş Teknesi Hangisi?

Duş teknesi modelleri birçok markanın sunduğu farklı modellerde bulabileceğiniz yapı ürünleridir. Bu ürünler arasında en çok tercih edilenler Koçtaç duş teknesi ve TEKZEN duş teknesi olmaktadır. Bu modeller, farklı banyo ölçülerine göre farklı ebatlarda üretilmektedir.

80x120 duş teknesi ölçüleri genellikle dar ama uzun alanlarda tercih edilen ölçü modelleridir. En sık kullanılan duşakabin teknesi 90x90 ölçüsüdür. Burada modellerin hangisinin sizin için en iyi olduğu ancak banyonuzla olan uyumu ile doğru orantılı olmaktadır.

Duşakabin Teknesi Fiyatları

Duş teknesi fiyatları, ölçülerine ve modellerine göre farklılık gösterebilmektedir. Burada fiyatları belirleyen en önemli etken özellikle ölçülerdir. Seramik, kompozit ve akrilik gibi farklı malzemelerden üretilen duş teknelerinin fiyatları malzemelerine göre de değişebilir. Ancak geniş ürün yelpazesi olduğundan bütçenize göre ucuz duş teknesi bulma olasılığınız oldukça fazladır.