Duşakabin Tamiri Nasıl Yapılır?

Duşakabin Tamiri Nasıl Yapılır?

Duşakabin Tamiri Nasıl Yapılır?

Duşakabin tamiri, genellikle uzman kişiler tarafından yapıldığında etkili ve başarılı sonuçlar veren önemli tadilat işlerinden birisidir.

Duşakabinler, banyo içerisinde hem estetik bir görünüm sergilerken hem de aynı zamanda işlevsel yapı malzemelerinden birisidir. Duş sırasında duş alanının kabin sayesinde tamamen kapalı olması banyonuzun ıslanmasını ve deyim yerindeyse göl olmasını engeller ve böylece sizlere büyük bir kolaylık sağlar.

İşlevsel ve kullanışlı olan duşakabinlerin başına ne yazık ki zaman zaman birçok talihsizlik gelebilir ve deforme olarak tamir ihtiyacını doğurur. Burada duşakabin tamiri, duşakabininizdeki soruna istinaden belirlenen yöntem ve malzemelerle gerçekleştirileceğinden sorunun ne olduğu son derece önemlidir.

Duşakabin Tamiri Nasıl Yapılır?

Duşakabin tamiri gerektiren birçok olayla karşı karşıya kalabilirsiniz. Duşakabinin çatlaması, su kaçırması, camının ya da tekerleğinin kırılması en sık görülen tamir nedenlerinin başında gelir. Bu gibi durumlarda amatör tamir yöntemlerinin yerine uzman servislerden hizmet almanız garantili bir sonuca ulaşmanız için önemli olacaktır.

Duşakabin arızaları, uzmanlık gerektiren sorunlardır. Yanlış bir müdahale ya da uygulama sonucunda duşakabininizin daha fazla deforme olmasına hatta kullanılamaz hale gelmesine neden olabilirsiniz. Bu nedenle de eğer bu konuda yeterli düzeyde teknik bilginiz ve ekipmanınız yoksa teknik servis çağırmanız tavsiye edilir.

1. Duşakabin Su Kaçırıyor Ne Yapmalıyım?

Duşakabin su kaçırması sorunu sık sık rastlanan sorunlardan birisidir. Bu sorun sadece banyonuzun zemininde su birikintisine değil zaman içerisinde banyo derzlerinizin de kararak deforme olmasına neden olabilir.

Duşakabin su kaçırıyorsa genellikle bu sorunun nedeni ya duşakabinin teknesinin çatlak olması ya da su tesisatında sorun olmasıdır. Eğer duşakabininiz altından su kaçırıyor ise ve çatlak olmadığını düşünüyor ya da çatlak olmadığından eminseniz o halde tesisatçı çağırarak duş teknesinin altındaki su tesisatını kontrol ettirmelisiniz. Ayrıca zeminin düz olmaması ya da giderin tıkanması da su kaçağının bir nedeni olabilmektedir.

2. Duşakabin Çatlağı Nasıl Giderilir?

Duşakabin tamiri gerektiren yaygın sorunlardan birisi de duşakabinin çatlamasıdır. Bu sorunu epoksi macunu ile gidermeniz mümkündür. Duşakabin çatlağını gidermek için şu adımları izleyebilirsiniz;

  • İlk olarak duşakabini hiç ıslaklık kalmayacak şekilde kurulayın.
  • Aldığınız epoksi macununu çatlak olan bölgeye özenli bir şekilde yayın. Eğer çatlak duşakabin kenarlarında ise o halde macunu sıkarak uygulayabilirsiniz.
  • Uygulama sonrasında 15 dakika kadar bekleyiniz. Bu süre içinde duşakabine su değmemesine dikkat etmelisiniz.
  • 15 dakika sonrasında macun tamamen kurumadan zımparalama yaparak bölgenin pürüzsüz olmasını sağlayın. Tüm bu işlemlerden sonra 24 saat kadar macunun tamamen kurumasını beklemelisiniz.

3. Duşa Kabin Camı Değişir mi?

Duşakabin camı, farklı nedenlere bağlı olarak zamanla kırılabilir ya da çatlayabilir. Bu gibi durumlarda duşakabin camı değişimi yapabilirsiniz. Duşakabininizde camlardan biri kırıldıysa bu durumda piyasada aynı malzemeden üretilmiş cam bularak duşakabin camınızı değiştirebilirsiniz.

Duşakabininizin camını değiştirirken mutlaka dikkat etmeniz gereken noktalar vardır. Bu önemli noktaların başında malzeme uyumluluğu gelir. Alacağınız duşakabin cam malzemesinin mutlaka diğer cam parçaları ile uyumlu olması gereklidir. Aksi halde işlevsel bir kullanım alanı oluşturmanız mümkün olmayacaktır.

Duşakabin Tekerleği Neden Kırılır?

Banyolarda kullanılan duşakabin modellerinde sık görülen teknik arızalardan birisi de tekerlek yani rulman kırılması sorunudur. Zaman zaman sert kullanıma ve darbeye bağlı olarak da kırılabilen duşakabin tekeri, daha çok aşınmalara bağlı olarak kırılma sorununu meydana getirir.

Banyo ortamı sürekli ıslak, deterjan ve kimyasal maddelerin de sık sık kullanıldığı ortamlardır. Bu etkenler zaman içerisinde duşakabinin birçok bölümü gibi tekerlek kısımlarının da aşınmasına ve zaman içerisinde kırılmasına neden olarak duşakabin tamiri gerektirir.

Oval Duşakabin Tekerleği Nasıl Takılır?

Duşakabin tekerleği montajı yaparken duşakabinin şeklinden ziyade takılış yöntemi önemlidir. Tüm duşakabin modellerinde genellikle tekerlek montajı şekli aynıdır. İlk olarak duşakabininizin tekerlerini iki taraflı vidaları sökerek çıkarmalısınız.

Takacağınız yeni tekerleğin vidasını sökerek tekeri ikiye ayırın ve tekerleğin bir tarafını camın önüne, diğer tarafını ise camın arkasına gelecek şekilde yerleştirerek vida ile sıkıştırın. Böylece kolay bir şekilde tekerlek montajını yapmış olacaksınız.

Duşakabin Tamiri Fiyatları

Duşakabin tamiri fiyatları, duşakabininizin sorununa göre değişkenlik gösterecektir. Her arıza durumunda yapılan onarım işlemleri ve gerekli ise değişecek yedek parçalar farklı olduğundan tamir fiyatları da aynı oranda değişebilir. Örneğin; duşakabin çatlağı giderme sorunu epoksi macunu ile yapılacak basit ve ekonomik bir tamir olurken duşakabin cam değişimi daha maliyetli bir işlem olabilmektedir.