Duşakabin Silikonu Kaç Saatte Kurur? Temizliği Nasıl Yapılır?

Duşakabin silikonu, üretim ve montaj sırasında kullanılan ve yapışma özelliği son derece yüksek olan bir dolgu malzemesidir.

Duşakabinin kullanışlı ve uzun ömürlü olması için üretim ve montaj sırasında kullanılan silikonun önemi oldukça fazladır. Aynı zamanda kullanım sırasında da temizlik ve yenileme işlemlerinin doğru yapılması da silikonun ömrünü ciddi oranda yükselten hususlardır.

Duşakabin İçin Hangi Silikon Kullanılır?

Duşakabin için kullanılacak olan silikonun kalitesi ve içeriği, kullanışlılık açısından son derece önemlidir. Kalitesiz ve doğru bir silikon kullanmadığınız takdirde duşakabinin sızdırmazlık oranı da azalacağından her duş sonrasında banyonuzun su gölü haline gelmesi muhtemel olacaktır.

Duşakabin için en uygun silikon içerisinde solvent barındırmayan silikon ürünleridir. Solvent içermeyen silikon ürünleri, aynı zamanda mükemmel yapışma özelliğine sahip olduğundan sızdırmazlık özelliği de yüksektir.

Duşakabin Silikonu Neden Kararır?

Duşakabin çevresindeki silikon kararması sorunu hemen hemen herkesin şikayet ettiği konulardan birisidir. Banyo ortamının sürekli nemli ve sulu olması ve silikonun sürekli nem ile temas etmesi zaman içerisinde silikonların küflenmesine ve bu küf oluşumlarının da siyah bir görünüm sergilemesine neden olmaktadır.

Kararan silikonları farklı yöntemler ile temizlemek mümkün olsa da yanlış temizlik yöntemleri ve kimyasal temizlik ürünleri silikonun daha çok sararmasına ve deforme olmasına neden olabilir.

Kararmayan Silikon Var mı?

Kararmayan duşakabin silikonu kullanarak duşakabininizde sararma sorununa uzun süreli çözümler üretebilirsiniz. Özellikle tek bileşenli olan, içerisinde yoğun polisiloksan bulunan ve hava ile sertleşen asetik karakterli silikon ürünleri %100 saf silikon olduğundan uzun süreli olarak rengini muhafaza ederken aynı zamanda sararma yapmayan ürünler olmaktadır.

Duşakabinde sararmayı tamamen önlemek mümkün olmasa da kaliteli ürünler kullanarak sararmayı ve kararmayı olabildiğince geciktirmek mümkün olmaktadır.

Duşakabin Silikonu Nasıl Çekilir?

Duşakabine silikon çekme işlemini silikon tabancası ya da silikon çekme aparatı ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Aparata ya da tabancaya silikonu yerleştirdikten sonra mutlaka silikon çekilecek olan bölgenin kuru ve nemsiz olması gereklidir.

Acele etmeden ve yavaş bir şekilde hareket etmeniz işlemin başarılı olma olasılığını yükseltecektir. Silikonu çektikten sonra aparatı ile çekilen silikonu düzelterek kurumaya bırakabilirsiniz.

Duşakabin Silikonu Kaç Saatte Kurur?

Silikon çekme işlemi her ne kadar başarılı olsa da işlem sonrasında yeterli sürede kuruması için beklemek de son derece önemlidir. Silikonun kuruma süresi içerisinde ilen nem ve su ile temas etmesini mutlaka engellemelisiniz.

Genel olarak banyo silikonu 4 saat gibi kısa bir sürede kurumuş olur. Ancak silikonun duşakabin kenarına tam olarak yapışma özelliği göstererek etkin hale gelebilmesi için ortalama 12 saat kadar kuruma süresi verilmesi gereklidir.

Duşakabin Silikonu Nasıl Yenilenir?

Duşakabin etrafındaki silikon zamanla suya ve neme bağlı olarak küflenerek kararma yapar ve sızdırmazlık özelliğini kaybetmeye başlar. Bu nedenle de düzenli olarak silikonun yenilenmesi kullanım ömrünü uzatan önemli hususlardan birisidir.

Banyonuzdaki silikonu yenileyecekseniz öncelikle eski silikonu itinalı bir şekilde sökmeniz gereklidir. Sökme işlemi tamamlandıktan sonra silikon tabancası ile silikonu yavaşça geçirin ve parmağınızla pürüzsüz bir hale gelmesini sağlayın. Bu aşamada parmağınızda kalan silikonu kurumadan ıslak mendille hemen temizleyebilirsiniz.

Duşakabin Silikonu Nasıl Sökülür?

Silikon sökme aparatı duşakabin kenarındaki silikonu sökmek için en etkili araçların başında gelir. Ayrıca kurutma makinesi ya a ısı tabancası gibi ısı veren aletleri silikona yaklaştırarak silikonun ısınmasını ve olduğu yerden kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Donmuş silikon ısı ile birlikte çözünerek kalkacaktır. Sonrasında alanı nemli bir bez ile pürüzsüz hale gelene kadar silerek sökme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Duşakabin Silikonu Temizleme

Duşakabin kenarındaki silikonu temizlemek için aşırı yoğun kimyasal madde içeren temizlik ürünlerinden uzak durmalısınız. Bu noktada sadece az miktarda çamaşır suyu kullanarak silikon temizliğini yapabilirsiniz.

Nemli bir bezle silikonlara sürdüğünüz çamaşır suyunu birkaç saat beklettikten sonra durulayarak silikon temizliğini kolaylıkla yapabilirsiniz.

Duşakabin Silikonu En İyisi Hangisi?

Duşakabin ürünlerinin imalatında ve montajında kullanılan en iyi ürünlerin başında solvent içermeyen silikon ürünleri gelmektedir. Aynı zamanda antibakteriyel duşakabin silikonu olarak da bilinen solvent içermeyen silikon ürünlerini birçok yapı markette bulmanız mümkündür.

Duşakabin Silikonu Fiyatı

Duşakabin Silikonu Koçtaş ve Würth gibi bilindik birçok yapı markette bulabileceğiniz bir üründür. Ancak bu ürünlerin içeriği ve gramaj özellikleri fiyatlarının da değişmesine neden olur. Diğer yandan silikon fiyatları, üretici firmaların fiyat politikaları doğrultusunda belirlendiğinden fiyat bilgisini doğrudan tercih edeceğiniz ürün üzerinden alabilirsiniz.