Duşakabin Bataryası Nedir? Duş Bataryası Tamiri Nasıl Yapılır?

Duşakabin bataryası, bir evin olmazsa olmaz ihtiyacı olurken aynı zamanda ihtiyaçlarınıza göre geniş ürün yelpazesine sahip ürünlerden birisidir.

Banyoların olmazsa olmaz ihtiyaçlarının başında duş bataryası gelir. Standart bataryalar, banyo duvarına monte edilen ve hem sıcak hem de soğuk ayarı yapabildiğiniz tek parça ürünlerdir. Bir nevi musluk olan duş bataryalarına bağlı olarak bir de duş başlığı bulunur. Bataryadan gelen suyun başlığa gelmesi konforlu bir duş alanı oluşturmaktadır.

Aç-kapa banyo bataryası, standart özelliklerde üretildiği gibi günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte farklı özelliklerde de üretilmeye başlanmıştır. Dolayısıyla da özelikle termostatik özellikte olan duş bataryaları artık birçok evde yaygın olarak kullanıla ve son derece fonksiyonel ürünler haline gelmiştir.

Termostatik Duş Bataryası Nedir?

Termostatik batarya, elektrik geçirmeyen ancak sıcak ve soğuk su ayarını kolay bir şekilde yaparak suyun belirli bir ısı derecesinde kalmasını sağlayan batarya modelleridir. Kullanım açısından son derece fonksiyonel olan bu ürünler, aynı zamanda standart bataryanız ile kolayca değiştirebileceğiniz ürünlerdir.

Birçok kişi için duş sırasında suyun aniden soğuması ya da su ayarının bir dengede olmaması şikayet konusudur. Özellikle duş sırasında mutfak ve tuvalette suyun açılması duştayken suyun aniden soğumasına neden olmaktadır. Bu noktada termostatik duşakabin bataryası, işlevsel bir şekilde suyun soğuma sorununu ortadan kaldırarak sabit bir sıcaklıkta duşunuzu almanızı sağlar.

En İyi Banyo Bataryası Hangisi?

Duşakabin bataryası üretimi yapan birçok firma olduğundan her ürün ve firmanın da kalitesi değişebilir seviyede olabilir. Ancak piyasada geniş bir kullanıcı kitlesine sahip ve kullanıcı memnuniyetleri yüksek olan markalar vardır. En çok tercih edilen banyo bataryası markaları;

  • Bauhaus Banyo Bataryası
  • Koçtaş Banyo Bataryası
  • TEKZEN Banyo Bataryası
  • Eca Banyo Bataryası olarak öne çıkmaktadır.

Bu markaların her birisi farklı özelliklerde ve farklı modellerde ürünleri siz tüketicilere sunmaktadır. Bu nedenle de tercih edeceğiniz markadan ihtiyaçlarınız doğrultusunda ürünler bulmanız mümkündür. Duş bataryası fiyatları bu bağlamda ürüne, kalitesine ve işlevselliğine göre de değişkenlik gösterdiğinden ürünler arasında her bütçeye uygun modeller olduğunu söylemek mümkündür.

Duşakabin Bataryası Nasıl Sökülür?

Duşakabin bataryası, kolayca söküp değişim yapabileceğiniz bir ürün olsa da teknik konuda mutlaka bir bilgiye sahip olmanız gereklidir. Şayet hiçbir bilginiz yok ise bu alanda hizmet veren ve uzman olan ustalardan profesyonel hizmet alarak da duş bataryanızın söküm işlemini kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Bataryayı sökmeden önce mutlaka evinizdeki tüm ana vana hatlarının kapalı olduğundan emin olmalısınız. Sonrasında ise ilk olarak bataryanıza bağlı olan spiral hortumu sökmelisiniz. Böylece bataryayı sökmeniz daha kolay olacaktır. Spiral hortumu, pense ile saat yönünün tam tersine çevirerek sökmeniz oldukça kolaydır.

Spiral hortum söküldükten sonra bataryanın yan bağlantılarını sökmelisiniz. Ancak bu aşamada sadece bir taraftan değil iki taraftan eşit şekilde sökme işlemi yapmanız daha doğru olacaktır. Bu sırada kurbağacık ya da İngiliz anahtarı gibi aletlere fazlasıyla ihtiyacınız olacaktır.

Duşakabin Bataryası Su Kaçırıyor ise Ne Yapılmalı?

Duşakabin bataryası kullanıcılarının sık sık karşılaştığı sorunlardan birisi bataryanın su kaçırmasıdır. Batarya su kaçırma sorunu; contası eskidiğinden ya da kartuşun deforme olmasından dolayı meydana gelebilen bir sorundur. Bu durumda ilk olarak bataryanızın contasını kontrol ederek conta değişimi yapabilirsiniz.

Conta değişimi sonrasında sorun halen devam ediyor ise batarya kartuşunu değiştirerek duş bataryası tamiri yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer tüm bu yöntemlere rağmen batarya halen su akıtmaya devam ediyor ise bataryanızı sökerek yeni bir batarya takmak sorununuzu kökten çözecek bir yöntem olacaktır.

Duşakabin Bataryası Fiyatları

Duşakabin bataryası ihtiyacı olanların en merak ettiği sorulardan birisi de fiyat konusudur. Piyasada sayısız model ve markada batarya bulmanız mümkün olduğu gibi farklı fiyat aralıklarında da ürün bulmanız mümkündür.

Üretici firma ya da markaların fiyat politikaları, ürünlerin özellikleri ve kapsamı gibi birçok özelliklere bağlı olarak ürünlerin fiyatları da farklılık gösterebilmektedir. Bu noktada ihtiyacınız ola özellikleri belirleyerek tercih edeceğiniz markadan sizin için en uygun duşakabin bataryası ürünlerini bularak daha sağlıklı ve doğru fiyat araştırması yapabilirsiniz. Bu sayede ürünler hakkında da daha net bilgi almanız mümkün olacaktır.