Duşakabin Altı Mermer

Duşakabin altı mermer uygulaması banyolara şık ve estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Görsel anlamda dikkat çeken bu ürün banyosuna zarif dokunuşlar katmak isteyenlerin ilk tercihidir. Bu uygulamanın farklı formları bulunmaktadır. Mermer çıta olarak eşik yaptırıp üstüne duşakabin monte edileceği gibi mermerden duş teknesi de yapılabilmektedir. Genel olarak suyun kabin kenarlarına çekilen silikon maddesi ile temasını engelleyen dekoratif mermerler silikonların su sızdırmasını önlemek amacıyla da kullanılmaktadır. Duşakabin altı mermerin et kalınlığı istenilen ölçüye göre ayarlanabilmektedir. Normal şartlarda mermer yüksekliği 5 mm ile 8 mm arasında değişmektedir.

Duşakabin mermeri çeşitli yapı ve formlarda uygulanabilmektedir. Değişik tasarımlarla banyolara hayat veren mermerler oval, dikdörtgen, kare gibi modelleri ile banyoları süslemektedir. Ayrıca renk seçimi olarak klasik ve siyah olanları da tercih etmek mümkündür. Tipik bir ev banyosu her gün kullanıldığından temizlik için en uygun olanları satın almak işleri kolaylaştırır. Ayrıca mermer seçimi yaparken banyo dekorasyonu ve ambiyansı da dikkate alınmalıdır. Örneğin rustik tarzda döşenen bir banyo için siyah duşakabin altı mermer seçimi yerinde olacaktır. Beyazın hakim olduğu bir banyoda ise klasik mermer kataloğundaki ürünleri değerlendirebilirsiniz.

Duşakabin Altı Mermer Kullanmanın Avantajları

Duşakabin altı mermerler banyolarda marjinal bir görüntü yaratmanın haricinde temizlik açısında da son derece kullanışlıdır. Banyolara değer katan bu ürün duşakabin teknesi olmayan banyolarda duşakabin altı mermer çıtası formuyla uygulanabilmektedir. Mermer çıtası talep edilen ölçülere göre ayarlanmaktadır. Bazı yerlerde sadece mermer çıtası montajı yapılabildiği gibi bazı firmalar da komple zemine mermer taş monte etmektedir. Mermer banyo iç dekorasyonunda kullanılmasının yanı sıra duşakabin altında da sıklıkla tercih edilen bir dekorasyon malzemesidir. Kabin zemininde mermer kullanmanın avantajlarını şöyle sıralayabiliriz:

Görsellik

Şüphesiz mermer görünümlü bir yerin havası bambaşkadır. Duş kabinlerinde klasik mermer görüntüsü banyodaki ruhu tamamen değiştirecektir. Kabin zeminine uygun ölçüde yapılan mermerlerin farklı formları da mevcuttur. Oval ya da dikdörtgen tarzlarda döşenen mermerler hem dayanıklılık hem de görsel açıdan kullanıcıların ilk tercihleri arasındadır. Popülaritesini her zaman sürdüren beyaz karo mermer aydınlık ve havadar bir görünüm vermek için kabin altında kullanılmaktadır.

Kalite

Duş teknesi içinde mermer görüntüsü kesinlikle modası geçmeyen bir dekorasyondur. Mermerler klasik ve zarif görüntünün yanında kalitesi ile de uzun ömür kullanım sağlarlar. Kaliteli malzeme ve birinci sınıf işçilik ile üretilen mermerler ömür boyu kullanım garantisi verir. Banyo dekorasyonun aranan malzemelerinden biri olan mermer hem görüntüsü hem de imalatında kullanılan malzeme açısından her daim trendler arasındadır.

Fiyat

Duşakabin zeminine mermer yaptırmak küçük bir alanı kapsadığından maliyeti de düşük olacaktır. Ancak malzemenin kaliteli olması şarttır. Çünkü ucuz malzeme ve işçilik içeren ürünler zamanla çatlayabilir, kırılabilir ve çeşitli darbelerden olumsuz etkilenebilir. Mermer seçimi nasıl olursa olsun kaliteden ödün vermemek gerekir. Zemin altına döşeme yapılacağı düşünülürse bu ürünün tamamen fiyat performans ürünü olduğundan söz edilebilir.

Su Yalıtımı

Yapıların aşınma, korozyon ve sızıntılara karşı dirençli hale gelmesini sağlamak amacıyla zemine döşenen mermerler su yalıtımı için harika bir çözümdür. Zeminde mermer kullanmak yapıların daha uzun ömürlü kullanılmasına olanak verir. Suyun olumsuz etkilerinden korunmak için mermer kullanmak akıllıca bir çözümdür. Su yalıtımı nemin önlenmesini sağlarken kötü kokuların oluşmasını da engellemiş olur.

Duşakabin Altı Mermer Çeşitleri

Duşakabin altı mermer çeşitleri saf beyaz renkten çizgili modellere kadar farklı dokuda ve nitelikte üretilmektedir. Örneğin beyaz mermer zamansız şıklık arayanların ilk tercihi olurken desenli ve renkli mermerler değişik tarzları benimseyenler için idealdir. Batılı tarzda dekorasyona sahip banyolarda bu ürün değişik dekorasyon tarzlarına göre tercih edilir. Modern ve sade banyo dekorasyonunu sade objelerle tamamlayan banyolarda ise genellikle alışılagelmiş düz beyaz mermer formları tercih edilmektedir. Mermerlerin çıkarıldığı yere ve aldığı şekle göre bilinen birçok modeli ve çeşidi bulunmaktadır. Banyo dekorasyonu için fikir olması açısından duş kabini zemini için mermer çeşitleri şu şekildedir:

Calacatta Mermeri

Calacatta Mermer en çok bilinen ve en çok kullanılan mermer çeşitleri arasındadır. Beyaz zemini harika şekilde tamamlayan koyu kalın damar görüntüsüne sahiptir. Kendi içerisinde farklı seleksiyonlara sahip bu mermer duş zeminlerine rahatlıkla uygulanabilmektedir. İtalya’da büyük bir popülaritesi olan bu mermer kalite açısından da oldukça yüksektir. Dayanıklı yapısı ve şık görüntüsü ile kabin zeminlerini süslemektedir.

Talathello Mermeri

Talathello mermer çeşidi sırasız gümüş ve bej benekleri ile açık gri arka plan üzerine yayılmıştır. Bazen gümüş bej mermer olarak da adlandırılmaktadır. Bu mermer görüntü açısından oldukça şık ve estetiktir. Kabin içine ayrı bir hava katmaktadır.

Emperador Mermeri

Emperador mermeri, orta ila koyu kahverengi renkleri ve yoğun beyaz damarlı görüntüsü ile ünlüdür. İspanyol usulü mermer sadece duşakabin altında değil banyo duvarları için de sıklıkla kullanılmaktadır.

Nero Marquina Mermeri

Nero Marquina, türünün tek örneği siyah mermerdir. Simsiyah zeminle çarpıcı bir kontrast oluşturan beyaz damarlara sahiptir. Nero Marquina mermeri ile yenilenen duş zeminleri modern ve klasik bir stil oluşturmaktadır.

Duşakabin Altı Mermer Fiyatları

Duşakabin altı mermer fiyatları tasarıma ve ölçüye göre değişkenlik gösterir. Mermerler duş kabinin görüntüsüne göre oval, dikdörtgen ve kare şeklinde kesilip monte edilmektedir. Ayrıca birden fazla mermer çeşidi de fiyat farklılığı yaratan diğer bir unsurdur. Tüm modeller kalite bakımından farklı bir yere sahiptir. Bazı modeller birinci sınıf kaliteye sahip olduğu gibi başka bir modelin kalitesi biraz daha düşük olabilir. Tüm bu kriterler göz önünde bulundurularak fiyat politikası belirlenmektedir. Fiyatların farklılaşması ve aynı oranda seyretmemesi piyasa koşullarının değişkenliği ile doğru orantılıdır. Malzeme ve işçilik ücretleri değiştikçe fiyat da aynı oranda artar ya da azalır. Kesin bir fiyat bilgisine sahip olmak için duşakabinin ölçülerinin tam olarak alınması gerekir. Ayrıca mermer kalınlığı da diğer bir belirleyici etkendir.

Duşakabin Altı Mermer Nasıl Temizlenir?

Duşakabin altı mermer temizliği için mermerin çizilmemesi ve deforme olmaması için uygun temizlik ürünlerinin kullanılmaması gerekir. Sert cisimlerle mermeri fırçalamak mermer üzerinde çiziklere ve çatlaklara neden olabilir. Mermerdeki çiziklerden kir, sabun artığı gibi maddeler içeri girdiğinde bakteri oluşması olasıdır. Bu nedenle temizlik yaparken uygun ve yumuşak bir süngerle temizlik yapılması gereklidir. Ayrıca farklı maddeleri temizlik maddelerini karıştırarak mermerin üzerine dökmek mermer üzerinde deformasyona neden olabilir.

Temizlik yapılacak yere içinde asit içeren ağır kimyasallar dökmek mermerin formunu ve yapısını bozabilir. Bu açıdan içeriği doğal ve alkali temizleyiciler temizlik için uygundur. Her duştan sonra düzenli olarak ürünün temizliğini yapmak kirlerin birikmesini engelleyerek daha kolay bir temizlik için zemin oluşturur. Ayrıca mermer gibi ürünlerin yüzeyinin korunması için cila gibi kayganlaştırıcı maddelerin dökülmemesi tavsiye edilmektedir. Buna ek olarak mermer yüzeyin ıslak bırakılması su lekesi ve kötü koku oluşturabilir. Bu nedenle temizlik işlemi bittikten sonra yüzeye uygun bir bezle kurulama yapmak gereklidir.

Bu kategorideki diğerleri: « Duşakabin Profilleri